מה הקשר בין עייפות כרונית, סטרס ועליה במשקל?

אם את נאבקת עם עודף משקל, את ממש לא לבד בסיפור הזה. במיוחד עכשיו, עודף משקל היא אחת הבעיות הנפוצות ביותר שאני נתקלת בה אצל מטופלות שלי. מתוך כל שנות הניסיון שלי בטיפול בהפרעות אכילה, רק שתי נשים ביקשו להעלות במשקל, כל השאר מבקשות להוריד אותו.

אם את חושבת שאת עושה את הכל בצורה נכונה ובריאה (תזונה מאוזנת, פעילות גופנית) ועדיין לא יורדת במשקל, יכולות להיות לזה כמה סיבות אך הנפוצה שבהן היא "עייפות האדרנל". זו בהחלט לא הסיבה היחידה שיכולה לגרום להתנגדות בירידה במשקל, אבל תתפלאי, זו אחת הנפוצות ביותר!

מה הקשר בין עייפות כרונית, סטרס ועליה במשקל?

בואי נדבר על מטבוליזם (חילוף חומרים).

לפני שנצלול לתוך בלוטות האדרנל, נפל תחילה בפיל שנמצא בחדר הזה וקוראים לו "מטבוליזם". אני בדרך כלל לא ממליצה על הגבלת קלוריות כדרך לרדת במשקל, וזה בגלל שכאשר את מגבילה קלוריות, את "מאפסת" את חילוף החומרים הפנימי שלך כך שהוא מתרגל לצריכה הקלורית החדשה. לכן, כאשר את מתחילה את ה"דיאטה" החדשה שלך, בהתחלה את יורדת יפה במשקל, אבל לאחר כמה זמן, ירידה במשקל נעצרת ונתקעת. הסיבה לכך היא שהגוף שלך התרגל לרמה נמוכה של הכנסה קלורית ומתאים את עצמו מחדש.

בנוסף, כאשר את מתחילה את ה"דיאטה" שלך, את מכוונת את עצמך למצב זמני ולכן, אחרי שאת מפסיקה את ה"דיאטה" הזו וחוזרת לאכול כפי שאכלת לפני זה, באופן בלתי נמנע, את מעלה את כל המשקל בחזרה. הסיבה לכך היא שהגוף שלך התרגל לעבוד על כמות נמוכה של קלוריות וכאשר את מעלה את הכמות הזו, הוא מעלה במשקל. זו אחת הסיבות העיקריות למה "דיאטה" בהגדרתה לא רק שאינה יעילה אלא אף מזיקה לך ומרחיקה אותך מהיעדים שלך בתווך הרחוק.

תכנית הרזיה יעילה צריכה להיות מתוכננת ומבוססת על מזון איכותי, דחוס עם רכיבים תזונתיים ככל האפשר, והימנעות ממזון מעובד וממתקים מלאכותיים (וחומרים כימיים נוספים). עוד נחזור לעקרונות של תזונה בריאה ומרזה בהמשך.

עייפות האדרנל והמשקל שלך.

תכירי את אמילי, מטופלת שבאה אלי כי השיער שלה התחיל לנשור בצורה מוגזמת  והיא עלתה כמעט 15 קילוגרם בחמש השנים האחרונות. כשהיא הגיע האלי לקליניקה, היא הייתה בדיוק בסיומה של "דיאטה" שארכה 4 חודשים, שהיתה, לפי הרבה קריטריונים – קיצונית. הדיאטה שלה התמקדה בהגבלה קיצונית של קלוריות והרבה פעילות גופנית. אחרי ארבעה חודשים היא איבדה סך הכל 2 קילוגרים מסכנים. מיותר לציין, היא לא היתה מרוצה מהתוצאה הזו.

אמילי מתקרבת לגיל המעבר (מנפאוזה) וזה אכן יכול לגרום לקשיים בירידה במשקל, אבל זה לא היה סוף הסיפור שלה. לפני חמש שנים, בעלה היה מעורב בתאונה וקיבל פציעה חמורה, בגללה הוא לא יכל יותר לעבוד. תוך לילה אחד היא הפכה להיות המפרנסת היחידה והמטפלת העיקרית של בעלה. היו להם שני ילדים קטנים, והיא נסעה כל בוקר שעה וחצי כדי לפזר את הילדים בבתי ספר ולהגיע לעבודה.

היא שהתה במיטה במשך שבע שעות שינה בלילה, אבל היא הוזעקה לעתים קרובות על ידי הצרכים השונים של בעלה וילדיה. והאם הזכרתי שהיא ישנה בסלון על ספה? הארוחות שלה היו לא מסודרות, היא היתה חוזרת הביתה מאוחר בלילה אחרי ארוחת הערב הנורמלית, וחיה רוב הזמן על סלטים שקיבלה בעבודה, שהיו לעתים הארוחה יחידה שלה במשך היום. לילדיה, שלא במפתיע, היו בעיות בבית הספר והם נזקקו לה במיוחד. פעילות גופנית? ממש לא. מדיטציה? אין סיכוי. מנוחה והרפיה? גם אין סיכוי. בסופי שבוע היא ניסתה לנוח כדי לאסוף את עצמה לעוד שבוע מפרך.

מה הקשר בין עייפות כרונית, סטרס ועליה במשקל?

המדע מאחורי לחץ כרוני ועלייה במשקל.

עכשיו, אני מסכימה שהמצב של אמילי היה קצת קיצוני ולא מבטא את חיי היום יום של רוב בני האדם, אבל הסיפר שלה ממחיש בצורה יפה את הקשר בין תפקיד האדרנל לירידה במשקל. אמילי היתה במצב של "להילחם או לברוח" (תגובת סטרס) במשך חמש שנים. הנה השורה התחתונה: כאשר בלוטות האדרנל שלך תחת לחץ כרוני, הם מפעילים תגובת שרשרת שגורמת לשורה של תופעות בגוף שלך. בטווח הקצר, תהליכי עיכול וספיגת מזונות נעצרים כאשר את חשופה ללחץ רב. לאחר מכן, כאשר המצב ממשיך והופל להיות כרוני, הכבד נאלץ לשחרר כמויות סוכר גדולות יותר לזרם הדם וכך עלולה להתפתח תנגודת אינסולין. העניין הוא שתגובת הלחץ הזו נועדה לעזור לך להתמודד עם מצבי סטרס לתווך הקצר, כמו לברוח מאריה. הם מעולם לא נועדו להיות כרוניים או ארוכי טווח, וכאשר הלחץ הופך להיות כרוני, תנגודת אינסולין (שהיא פועל יוצא של התהליך הזה) גורמת לצבירת שומן באזור הבטן. השומן הזה הוא השומן הקשה ביותר לפירוק מכל שומן אחר. בגלל שהאדרנל שלך בכוננות כדי לברוח מאריה, הוא נאחז נואשות בכל קלוריה שאת מספקת לגוף כדי לשרוד ולא לאבד אף משאב אנרגיה חיוני.

הנה מה שאת יכולה לעשות כדי להרגיע את מערכת העצבים שלך ולרדת במשקל.

קודם כל זה קריטי לכבות את מצב הסטרס ותגובת "להילחם או לברוח" ולאפשר לגוף לחזור למצב נינוח וטבעי יותר.

איך את עושה את זה?

דבר ראשון הימנעי ככל הניתן מפחמימות מעובדות (אני יודעת שאת משתוקקת להן!) וסוכר ותשתדלי לספק לעצמך מנוחה באיכות גבוהה, כלומר 7-9 שעות בשיהנ רצופות בלילה.

עוד דבר נהדר שאת יכולה להתחיל לעשות, זה תרגול של 20 דקות של מדיטציה יומית. את יכולה להתחיל בקלות מכאן ולתרגל את המדיטציה המוקלטת שלך כבר היום. זה פשוט ביותר וטבעי לחלוטין. כל מה שנדרש ממך זה לשבת בנוח על כיסה ולהקשיב להקלטת האודיו שתנחה אותך צעד אחרי צעד מה לעשות על מה לחשוב.

בסופו של דבר, תצטרכי לטפל אחד אחד במקורות הסטרס שלך, כדי שתוכלי לרפא את האדרנל שלך ולהאפשר לגוף שלך לשחרר את הקילוגרמים המיותרים.

רוצה לקרוא עוד על התכנית המהפכנית שלנו – "פשוט לרזות בכוח של התת מודע"?

לחצי כאן לפרטים מלאים ותחילת המהפך שלך כבר היום.

.