7 עובדות חשובות על חרדה

7 עובדות חשובות על חרדה1. חרדה היא תופעה נורמלית. כל אחד חווה חרדה בזמן כלשהו בחיים. כך, למשל, זה נורמלי להרגיש חרדה (ברמה מסוימת) כאשר אתה נמצא על רכבת הרים, או לפני ראיון עבודה חשוב.

2. חרדה היא אדפטיבית (מסתגלת). זוהי מערכת בגוף שלנו שעוזרת לנו להתמודד עם סכנה ממשית (לדוגמה, חרדה מאפשרת לנו לקפוץ מהכביש כאשר יש שם מכונית דוהרת) או לבצע את המיטב שלנו (לדוגמה, זה מניע אותנו להתכונן היטב לראיון חשוב להכין מצגת גדולה ומושקעת) . כאשר אתה חווה חרדה, תגובה אוטומטית שנקראת "FFF – לברוח, להילחם, לקפוא" שקיימת בגוף שלך (המכונה גם "תגובת אדרנלין") מופעלת באופן אוטומטי. זה מכין את הגוף שלך להגן על עצמו. נוסף על כך, תגובת FFF – היא מערכת האזעקה הטבעית של הגוף והיא יכולה להיות מופעלת כאשר קיימת סכנה אמיתית, כמו במצבים בהם אתה נתקל בדוב באודך מטייל ביער. במקרה זה, ייתכן שתברח, תקפא במקום, או תילחם (למשל, תצעק ותנופף בזרועותיך כדי שתיראה גדול ומפחיד והדוב יברח מהמקום).

תגובה זו יכולה להתרחש גם כאשר יש תחושה של סכנה אך אין סכנה ממשית, כמו להתראיין לעבודה. לדוגמה, אתה יכול להרגיש עצבני, מודאג ולא בנוח עם עצמך. כתוצאה מהתחושה הזו אתה יכול לבחור לא ללכת לראיון (לברוח), לבהות באנשים במשרד ולהתנהג מוזר (לקפוא) או להיות תוקפני ואגרסיבי מידי (להילחם). אנשים רבים מפסיקים לעשות דברים או ללכת למקומות שעלולים לעורר בהם תגובה של חרדה. 

האם אתה יכול לחשוב על מצבים בחיים שלך בהם אתה נלחם, קופא במקום או בורח בגלל החרדות שלך ?

3. חרדה לא נמשכת לנצח. כאשר אתה חרד, אתה עלול להרגיש שהחרדה שלך הולכת להימשך לנצח. אבל, התקף חרדה הוא זמני ובסופו של דבר תהיה הקלה !

4. חרדה בעילום שם: רוב האנשים (פרט לאלה שקרובים אליך) לא יכולים לדעת מתי אתה חש חרדות כי זה לא מופיע על הפנים שלך .

5. חרדה יכולה להיות בעיה. חרדה היא בעיה כאשר הגוף שלך מגיב כאילו יש סכנה כאשר אין סכנה ממשית. זה כמו מערכת אזעקת עשן שהיא רגישה מידי והיא מופעלת יותר מידי, כל זה קורה בתוך הגוף שלך. 

6. בעיות של חרדה הן נפוצות. הסטטיסטיקה אומרת שאחד לכל עשרה מבוגרים סובלים מבעיות חרדה.

7. הפרעת חרדה היא כמו מערכת אזעקת עשן: גלאי עשן יכול לעזור להגן עליך כאשר יש אש בפועל, אבל כאשר גלאי עשן הוא רגיש מדי ונדלק בכל מצב וגם כאשר אין שום אש, למשל, כאשר אתה מחמם את הטוסטר שלך, זה מעצבן למדי. כמו גלאי עשן, חרדה היא מועילה וחשובה כאשר המערכת עובדת באופן תקין. אבל, אם המערכת מופעלת גם כאשר אין סכנה אמיתית, זה לא רק מפחיד, זה גם מאוד מאוד מתיש!

יחד עם זאת, אנחנו לא רוצים להיפטר מהאזעקה (או "לחסל" את החרדות) משום שזה מגן עלינו מפני סכנה. אנחנו רוצים לטפל בחרדות כדי לתקן את המערכת ולהביא אותה למצב שהיא עובדת כראוי ולטובתנו. 

…………………………………………………………..

רוצה לקבל פרטים נוספים על טיפול בחרדות ?
טיפול בחרדות

אולי יעניין אותך לקרוא גם את המאמרים האלה :

טיפול בחרדות
7 עובדות חשובות על חרדה
שאלות ותשובות נפוצות על חרדות FAQ
הפרעות חרדה – רקע וסקירה מקיפה
איך להתגבר על התקף חרדה בזמן שהוא קורה
תיאור מקרה מהקליניקה על טיפול בחרדות
17 דרכים לטפל בחרדה באופן טבעי
איך מטפלים בחרדה על פי שיטת לוסקי
מה זה התקף חרדה? תסמינים וסוגי טיפול
סדנה לטיפול קבוצתי בחרדות